Akademia

Oficjalnie o Akademii

Akademia BlackBerry® na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego powstała w ramach programu Blackberry Academic Program™, jest wspólnym przedsięwzięciem firmy Research In Motion™ — producenta rozwiązania BlackBerry®, firmy Proget — członka BlackBerry® Alliance oraz firmy Polkomtel S.A. — operatora sieci komórkowej Plus.

Celem Akademii BlackBerry® jest przekazanie najnowszej wiedzy na temat metod oraz narzędzi tworzenia nowoczesnych aplikacji mobilnych oraz umożliwienie studentom rozwijania praktycznych umiejętności ich realizacji. W ramach Akademii BlackBerry® realizowane będą wykłady i zajęcia laboratoryjne, dzięki możliwości pracy z najnowszymi urządzeniami i rozwiązaniami BlackBerry®, studenci będą mogli zdobyć unikatową wiedzę oraz umiejętności praktyczne, idealnie wpisujące się w najnowsze trendy rozwoju technologii informatycznych oraz ich zastosowań we współczesnym biznesie.

O Akademii BB mniej oficjalnie

Wydarzeniem inicjującym powstanie Akademii BlackBerry® w Uniwersytecie Śląskim był wyjazd grupy studenckiej na pierwszą europejską konferencję z cyklu BlackBerry® Developer Conference — BlackBerry® Dev Euro 2012, która odbyła się w dniach 7-8 lutego 2012 w Amsterdamie. Krótka informacja na temat wyjazdu dostępna jest w dziale Nowości, dłuższa, ilustrowana zdjęciami już wkrótce w dziale Wydarzenia.

Wyjazd nie odbyłby się bez sponsora w postaci firmy RIM oraz życzliwej pomocy ze strony Adama Cholewy, koordynatora Akademii BlackBerry® na Politechnice Śląskiej.

Konferencja DevCon wzbudziała żywe zainteresowanie studentów rozwiązaniami BlackBerry®, szczególnie w zakresie tworzenia oprogramowania. Mimo tego, że dla studentów informatyki tablety i telefony typu smartphone nie są istotną nowością, oferta BlackBerry® zaskoczyła zaawansowaniem i profesjonalizmem technologicznym oraz kompleksowością rozwiązań. Odpowiedzią na to zainteresowanie była propozycja polskiego przedstawicielstwa firmy RIM, zachęcająca do włączenie się Instytutu Informatyki UŚ do BlackBerry® Academic Program. Oficjalnym koordynatorem Akademii ze strony UŚ został Roman Simiński, nie należy jednak zapominać, że ze strony UŚ ważną rolę w organizacji całego przedsięwzięcia odegrała Katarzyna Trynda i Łukasz Dzierżak oraz Mariusz Boryczka i Przemek Juszczuk.

Trwają intensywne przygotowania do oficjalnej inauguracji Akademii BlackBerry® w Uniwersytecie Śląskim, wkrótce więcej informacji na ten temat. Proszę o śledzenie działu Nowości. Przy tej okazji przedstawiony zostanie plan organizacji zajęć realizowanych w ramach Akademii BlackBerry® w Instytucie Informatyki UŚ.

Tematyka zajęć

Wstępna propozycja tematyki zajęć Akademii BB w II UŚ.

BBJam2013 Amsterdam

BBDevCon2012 Amsterdam

Inauguracja Akademii BB