Relacja z SuperHackathonu Katowice 2012

Hackathon Katowice

Autor: Michał Banaś
mb.michal.banas(at)gmail.com

Pożyczony laptop, bieganie po ładowarkę, następnie dojazd na ostatnią chwilę i instalowanie SDK już na sali – tak z mojej perspektywy zaczął się hackathon w Katowicach. Bez zespołu, bez mocnego przygotowania się i w zasadzie bez pomysłu na jakąkolwiek aplikację – słowem szanse na zwycięstwo były niskie.

Na miejscu dowiedzieliśmy się jakie będą reguły tamtego dnia: 10 godzin programowania, zespoły od 1 do 5 osób i pod koniec dnia prezentacja, na której aplikacja oceniona miała być według ustalonych kryteriów takich jak innowacyjność, model biznesowy, czy ilość zaimplementowanych funkcji. Trzy kategorie: gra, aplikacja e-commerce, oraz aplikacja użytkowa.

Wtedy nie spodziewałem się jeszcze, że właśnie w tej ostatniej kategorii uda się wygrać. Zespół, jak się okazało znalazł się sam, a pomysł na kształt aplikacji narodził się przy dostarczonej przez Research In Motion kawie. Razem z Adamem, Jakubem i Marcinem, członkami mojego zespołu, których poznałem na miejscu postanowiliśmy stworzyć aplikację do wspomagania nauki języków obcych, dzięki której można by odnaleźć osoby mówiące w innym języku, poczatować i umówić się na konwersację. Przy drugiej kawie ukształtował się także podział zadań w zespole i wzięliśmy się do pracy.

Czas naglił, godziny mijały, a początkowe problemy z implementacją nie znikały. Na szczęście na miejscu dostępni byli specjaliści, dzięki którym udało się znaleźć rozwiązania i praca mogła iść dalej.
Zmęczenie dawało co raz bardziej o sobie znać, ale dostarczone przez BlackBerry energy drinki, oraz pizza ratowały sytuację. Mówili prawdę – „Blackberry delivers” :).

W trakcie przerwy można było porozmawiać i poznać ciekawych ludzi, choć i w trakcie kodowania sala nie była wypełniona ciszą – ludzie rozmawiali, dzielili się uwagami i opiniami. Część chłonęła wiedzę, a inni tą wiedza się dzielili.

Nie wiedząc kiedy, dotarliśmy do etapu w którym trzeba było skleić prezentacje i zaprezentować wyniki pracy. Linijki kodu powstawały do ostatnich minut, a i tak wszystkiego zaimplementować się nie udało. Potem nastąpiły krótkie prezentacje każdego z zespołów, w tym naszej aplikacji, dla której nie umieliśmy pod presją czasu znaleźć nazwy.

Ogłoszenie wyników i udało się. Najlepsza aplikacja użytkowa hackathon’u.

Udało się, pomimo niedociągnięć i braków. W ciągu 10 godzin powstał prosty, ale funkcjonalny serwis webowy oparty o symfony2, oparta o webworks aplikacja, udało się pokazać działające i funkcjonalne GUI, chociaż nie wszystkie jego elementy działały prawidłowo. Skończona także była integracja z open streestsmaps.

Oprócz nagród z hackatonu wróciłem z dodatkowym doświadczeniem, nabytą wiedzą i nowymi znajomościami. Z paroma osobami udaje się utrzymać kontakt i rozmawiamy o możliwości zrobienia jakiejś aplikacji razem.
Za rok następne tego typu imprezy. Ja będę na pewno i polecam wszystkim.

BBJam2013 Amsterdam

BBDevCon2012 Amsterdam

Inauguracja Akademii BB