Jak zainstalować na BlackBerry 10 aplikacje spoza BlackBerry World

Przeczytaliście w sieci, że jakiś deweloper udostępnił do testów swoją aplikację i można ją pobrać ze strony lub, że po prostu jakaś aplikacja jest dostępna tylko i wyłącznie na stronie dewelopera? Pobierając aplikacje w ten sposób otrzymacie jedynie plik o rozszerzeniu „bar”. Co z tym dalej zrobić?  A może słyszałeś o „sideloading’u”, ale nie wisz na czym to polega?

Sideloading, to połączenie między dwoma urządzeniami, które umożliwia transfer plików pomiędzy nimi. W tym artykule przybliżymy Ci, jak go wykorzystać do  instalowania na smartfonach BlackBerry aplikacji z źródeł nieoficjalnych. 

Sposobów na „sideloading” aplikacji jest co najmniej kilka, ale chcemy przybliżyć Ci jeden, który wydaje się być najprostszym z nich wszystkich.

1) Co będzie potrzebne?

Metoda ta opiera się na wykorzystaniu rozszerzenia do przeglądarki Chrome więc potrzebne będą:

  • przeglądarka Chrome
  • rozszerzenie BB10/PlayBook App Menager
  • smartfon BlackBerry10 lub PlayBook
  • kablek
  • plik „bar”, który chesz zinstalować

Jeżeli nie posiadasz na swoim komputerze przeglądarki Google Chrome, to można ją pobrać stąd: Google Chrome

2)Instalacja rozszerzenia

Potrzebne do zainstalowania rozszerzenie znajdziesz tutaj: BB10/PlayBook App Menager

BB10 App Menager

Należy je zainstalować i przejść do następnego kroku.

3)Tryb deweloperski

Do sideloadingu niezbędne jest uruchomienie telefonie Trybu Deweloperskiego. Żeby go uruchomić należy wejść w Ustawienia>Bezpieczeństwo i prywatność>Tryb tworzenia.

Należy uruchomić tryb tworzenia i wtedy należy podać hasło urządzenia (jeżeli takie masz) lub je utworzyć. Hasło jest niezbędne jedynie na czas pracy w Trybie Deweloperskim, potem można je wyłączyć, jeśli chcesz.

IMG_20140131_192637

Widoczny poniżej adres IP będzie Ci zaraz potrzebny więc nie warto zamykać Ustawień.

Podepnij swoje urządzenie do komputera.

3)Dodawanie urządzenia

Po instalacji rozszerzenia, powinno ono się uruchomić w nowej karcie, jeżeli nie to po prawej stronie paska adresu powinno pojawić się logo BlackBerry, które należy kliknąć, aby uruchomić rozszerzenie.

scr2

Gdy jest ono już uruchomione w polu tekstowym należy wpisać adres IP widoczny na urządzeniu, w zakładce „Tryb tworzenia”. Możesz też postąpić zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi nad polem tekstowym, co będzie niezbędne, po zdecydowaniu się na wykorzystanie Wi-Fi zamiast kabelka.

Po wprowadzeniu adresu IP kliknij guzik „Save” i pod „Manage your device:” powinien się pojawić adres IP Twojego urządzenia. Kliknij w niego i przejdź do następnego kroku.

W przypadku pojawienia się komunikatów związanych z bezpieczeństwem i certyfikatami należy kliknąć „Kontynuuj”.

scr3

4)Nawiązywanie połączenia

Po wykonaniu wszystkich wcześniejszych czynności powinna się pokazać strona logowania. Pole „Hostname” powinno już być uzupełnione i pozostaje wpisać jedynie hasło urządzenia oraz klikniecie „Log in”.

scr4

5)Instalacja aplikacji

W tym momencie powinieneś mieć otwarty panel zarządzania, który pozwala Ci między innymi na uruchamianie aplikacji oraz ich odinstalowanie.

scr5

Aby zainstalować aplikację możesz kliknąć „Install Apps” i odnaleźć plik na swoim dysku lub przeciągnąć plik „bar” i upuścić go w wyznaczonym miejscu. Po krótkiej chwili oczekiwania aplikacja powinna już być zainstalowana.

Autor: Michał Simiński

BBJam2013 Amsterdam
BBDevCon2012 Amsterdam
Inauguracja Akademii BB