Konferencja prasowa BlackBerry, MWC 2014

Dzisiaj rano, o godzinie 8.00, na targach MWC odbyła się konferencja prasowa BlackBerry. W jej trakcie uczestniczyłem w live chatcie i chętnie się podzielę z wami zdobytą garścią informacji.

Konferencja skupiła się na czterech aspektach urządenia, rozwiązania biznesowe, BBM oraz QNX. Jeżeli chodzi o urządzenia, to oficjalnie został zaprezentowany model Z3, niskobudżetowe BlackBerry, które docelowo trafić ma na rynek azjatycki. John Chen poinformował, że będzie to wersja 3G lecz nie wykluczają też wersji z LTE na inne rynki. Zostały także potwierdzone informacje o BlackBerry Classic, w którym ponownie ujrzymy klawisze funkcyjne i trackpad’a. Sam John Chen chciałby abyśmy nazywali ten model Classic, ale na rynku pojawi się pod nazwą Q20. Spodziewana premiera, to koniec tego roku, a produkcją zajmie się Foxconn. Chen zapytany o jakieś tegoroczne flagowe modele, powiedział, że są pewne w fazie rozwoju, ale to nie miejsce i czas, aby je pokazać, czy dzielić się większą ilością informacji o nich. Tak więc jedynym urządzeniem jakie jesteśmy w stanie oficjalnie zobaczyć jest BlackBerry Z3 na resztę musimy trochę poczekać.

W zakresie rozwiązań biznesowych ogłoszono wprowadzenie nowej wersji BES. BES12 zostanie wdrożony do końca tego roku i będzie udostępniał wsparcie dla starszych urządzeń BlackBerry, dla BlackBerry10, iOS’a, Androida i Windows Phone’a. Jego wprowadzenie może mieć miejsce w tym samym czasie, co wprowadzenie na rynek BlackBerry „Classic” Q20. Nastąpił też klarowny podział cen za BES, wersja Silver: $19/osoba/rok, wersja Gold:$60/osoba/rok. Wersja Silver ma służyć tylko do zarządzania urządzeniami, wersja Gold ma oferować więcej… ale co dokładnie, to tego nie zdradzono. W strefie BES’u mamy jeszcze dwie nowiny. Wdrożony zostanie program Easy Pass, który pozwoli bez żadnych opłat przejść z BES5 na BES10 lub BES12. Także zostanie wprowadzony łatwiejszy powrót do BES z innych rozwiązań MDM. Chen zapytany, dlaczego BES12, a nie 11, powiedział: „Ponieważ jest dwa razy lepszy i stwierdziliśmy, że 11 byłoby dla niego za mało”. Ogólnie CEO BlackBerry był dzisiaj w dobrym chumorze i skory do żartów.

Część z newsów biznesowych jest powiązana także z BBM. Na chwilę obecną, gdy jesteśmy użytkownikami BES i nasz telefon pracuje w trybie „Work”, nie mamy możliwości korzystania z BBM. BlackBerry chce aby „BBM trafił w ręce firm” i jeszcze przed tymi wakacjami możemy się spodziewać wersji BBM Protected/eBBM (pojawiły się obie nazwy i nie jesteśmy pewni, która finalnie będzie oficjalna) dla użądzeń z BES, przy czym wersja ta będzie dostępna na zasadzie odpłatnej subskrybcji. To drugi ze sposobów (pierwszy to e-nalepki), aby BBM zaczął zarabiać. Jak już jest wiadome od wczoraj, BBM trafi także na urządzenia Nokii. Na Nokie X searies od chwili premiery i na Windows Phone w okolicach wakacji. Tę wczorajszą informację Chen opatrzył zabawnym komentarzem: „Kiedyś tam przeczytałem na blogu, że pierwszym błędem Chen’a jako CEO, było nie wprowadzenie BBM na Window Phone. No cóż, potwierdzę to dzisiaj. John Chen nie popełnia błędów.”

Niektóre z wypowiedzi na temat BBM sugerują iż możemy się w niedługim czasie spodziewać wersji nie tylko mobilnej, „Pracujemy, aby dostarczyć BBM na każdy telefon. Można powiedzieć, że na każde urządzenie, nie tylko telefon.”. Rzeczą dodatkowo ciekawą jest to iż słowa te padły zaraz obok Qualcomm i QNX, czyli firm które współpracują nad platformą systemową dla samochodów. Jakiś czas temu już widzieliśmy połączenie BBM Video pomiędzy BB10, a autem przygotowanym przez QNX, czy wyjdzie to poza sferę „show”? W sprawie samego QNX’a i Machine-to-Machine (M2M), Chen powiedział, że jest w nim potencjał i jest potencjał na rynku. Powiedział także, że przed QNX jeszcze sporo pracy, aby był tym, czym chcieliby by był, ale intensywnie szukają partnerów, którzy im pomagają w rozwoju.

Jak na razie na pewno nie możemy się spodziewać ze strony BlackBerry żadnych wearables (elektronika zdatna do noszenia np. smartwatch).

Więc w sumie rok 2014 szykuje nam trochę nowości praktycznie w każdym sektorze BlackBerry. Na razie pozostaje nam czekać na więcej oficjalnych informacji, o których będziemy się starać was informować.

M.

 

autor: Michał Simiński

BBJam2013 Amsterdam
BBDevCon2012 Amsterdam
Inauguracja Akademii BB