Krótka relacja z BBJam 2013

Autor tekstu: Michał Simiński

30-DSC_0123W pierwszym tygodniu lutego, podobnie jak w zeszłym roku, grupa studentów naszego wydziału (WIiNoM) wyjechała na dwudniową konferencję BlackBerry Jam Europe w Amsterdamie. Podróż autokarem, choć długa, upłynęła w miarę szybko i w bardzo sympatycznej atmosferze. W poniedziałek, dzień poprzedzający otwarcie konferencji, w centrum RAI miała miejsce prezentacja partnerów BlackBerry oraz małe przyjęcie powitalne. Możliwe było też dokonanie rejestracji na oraz zapoznanie się z najnowszym telefonem Z10.

Dzień pierwszy rozpoczął się generalną sesją, którą oczywiście poprowadził Alec Sounders. Na sesji pokazane zostały możliwości nowego systemu i sposób jego działania na BB Z10 oraz Q10, premiera tego ostatniego odbędzie się w najbliższej przyszłości. Także po raz pierwszy zaprezentowano BlackBerry Z10 Limited Edition dla aktywnych i „zasłużonych” developerów BB.

53-DSC_0238Po sesji generalnej odbyło się szereg sesji związanych z programowaniem na nową platformę. Podobnie jak zeszłym roku, sesje odbywały się dwutorowo, można było podążać ścieżką technologii natywnych jak i webowych. Koniec dnia pierwszego uświetnił Appreciation Event, na którym czas umilało karaoke z dobrze grającym zespołem na żywo i zabawą w myśl zasady „śpiewać każdy może”. Po zespole do głosu doszedł DJ, i zarówno developerzy jak i studenci z Polski pokazali, jak się dobrze bawić. Czas także umilały przekąski i napoje serwowane przez jakże sympatyczne i atrakcyjne panie.

Drugi dzień w całości minął pod znakiem sesji i powolnym przygotowywaniem się do odjazdu.W czasie trwania konferencji można było korzystać z porad ekspertów BB, czy też Code Room’u – aby spróbować swoich sił w programowaniu na BlackBerry. Możliwe było także przetestowanie swoich aplikacji na DevAlphie C (devloperska wersja Q10) i zgłosić chęć jej otrzymania w celu pisania nowych aplikacji na telefon z fizyczną klawiaturą.

31-DSC_0124Jeżeli ktoś dobrze rozplanował sobie pobyt na konferencji, to znalazł czas na zwiedzenie Amsterdamu, który czy to za dnia, czy nocą, warty jest uwagi. To całkiem ładne i ciekawe miasto z masą nietuzinkowych miejsc wartych odwiedzenia. Cała konferencja, zarówno pod względem personalnym, technicznym, czy gastronomicznym ponownie była przygotowana na najwyższym poziomie. Rozczarowywać jedynie może brak Z10 w garści, szkoda, że organizatorzy nie zdobyli się na taki podarunek dla deweloperów.

BBJam2013 Amsterdam
BBDevCon2012 Amsterdam