Wikipedia trafia do BBW

Od pewnego czasu mogliśmy korzystać z przeciętnego portu Wikipedii na naszych Jeżynach w mocno okrojonej wersji za darmo lub w płatnej wersji Pro. Na szczęście do BlackBerry World trafiła natywna aplikacja Wikipedii dla BlackBerry 10. To dobra wiadomość.  Ci, którzy lubią korzystać z porad „cioci Wikipedii” mogą to zrobić teraz bez otwierania przeglądarki na swoim BlackBerry, czerpiąc przy tym natywne odczucia.

Deweloperzy na prawdę się postarali, bo przecież wydawać by się mogło, że w takiej aplikacji nie ma za specjalnie jakiegoś pola do popisu. A jednak jest kilka małych rzeczy, które cieszą.

Aplikacja składa się z trzech zakładek: Home, Favorites, History. Home, to oczywiście ekran startowy aplikacji, History, to oczywiście nic innego, jak historia naszych oglądanych artykułów, a do Favorites wrócimy później.

Warto zacząć od języków. Z „jakiej” Wikipedii będę korzystać? Otóż w ustawieniach możemy zdefiniować domyślny język wyświetlanej treści. Domyślnie jest to język angielski, możemy go zmienić na dowolny nas interesujący język np. polski lub pozostawić go, cieszyć się z bogatych zasobów angielskiej Wikipedii, a zdefiniować dodatkowe preferowane przez nas języki.

Przy artykułach w prawym menu możemy skorzystać z szeregu opcji. Jedną z nich jest „Read in”, która pozwala nam zmienić język treści tego artykułu. Na szczycie listy będą preferowane przez nas języki. Oczywiście na liście będą widnieć tylko te języki, w których ten artykuł został napisany. Tak też nie zdziwcie się jeżeli będziecie mieli otwarty artykuł o albumie jakiegoś zespołu i nie będziecie mogli zmieniać jeżyka na polski, sorry, taką mamy polską Wikipedię ☺
Poza tym możemy też skorzystać z funkcji „Add to Favorites”. Dzięki temu taki artykuł będzie widoczny w zakładce Favorites, a także będziemy mieli do niego dostęp offline, co jest wydaje mi się całkiem fajne. Oczywiście możemy potem te artykuły „odlubić” z poziomu zakładki Favorites.
No i jest jedna ważna rzecz dla naszego „SocialWorld’u”, funkcja Share. Możemy się podzielić dowolną drogą z dowolną osobą linkiem do artykułu lub do danej sekcji artykułu, co jest całkiem praktyczne.

Ostatnim elementem tej aplikacji, który być może bardziej docenią użytkownicy serii Q, jest połączenie z aktywnym wyszukiwaniem. Czyli, wystarczy, że zaczniemy wpisywać jakąś treść (na seriach Z wcześniej musimy kliknąć ikonę lupy), to dostaniemy dostęp do odpowiadających tej frazie treści na naszym BlackBerry, ale od tej pory będziemy także tę treść wyszukać w Wikipedii, której ikona pojawi się w towarzystwie Bing, Google, Yahoo i innych aplikacji korzystających z aktywnego wyszukiwania.

Opisałem tylko te najważniejsze elementy aplikacji, jest jeszcze na pewno dodatkowo kilka smaczków, ale możecie sprawdzić je sami, pobierając aplikację stąd.

Osobiście uważam, że jest to kawał dobrej roboty.

M.

autor: Michał Simiński

BBJam2013 Amsterdam
BBDevCon2012 Amsterdam
Inauguracja Akademii BB